Jezevec lesní

Je další šelma, která se vyskytuje na území MS Opavice. Jezevec oproti lišce je největší kunovitou šelmou. U nás se vyskytuje v menším počtu, protože dává přednost lesům před polem. Jeho délka dosahuje až jednoho metru a váží až 20 kg. Oproti lišce je tedy o něco kratší, ale za to hřmotnější. Zdobí jej barvy černá, bílá a šedá.

Žije v noře, která je široká, chodby hodně spletité, pelech je uprostřed chodeb a bývá často na vyvýšených místech. Ve své noře má pořádek, trus a zbytky potravy nechává mimo noru. Přes zimu bývá více pasivní, hodně odpočívá, využívá své tukové zásoby, které po celý rok schraňuje. Nejde tedy přímo o hibernaci. 

Jezevce můžete přes den spatřit pouze sporadicky, je totiž typický noční živočich. Vydává se za potravou za soumraku, do jeho jídelníčku patří hmyz, hlodavci, vejce, obojživelníci, plazi, semena, kořínky a zbytky uhynulých zvířat, je tudíž všežravcem.

jezevec

Jezevci oproti lišce jsou více sociální zvířata. Na určitém teritoriu žije skupina několika jedinců, kteří spolu žijí jako „rodina“, ale v určité hierarchii. Ta se samozřejmě odráží v konzumaci potravy a v páření (chrutí). Březost samice trvá až 240 dní, pak se rodí 1-5 mláďat, obvykle v rozmezí mezi lednem a březnem. Mláďata vidí přibližně do jednoho měsíce, v letních měsících již bývají samostatné a do dvou let jsou dospělé.

Na území našeho mysliveckého sdružení se pohybuje málo jedinců, odhadujeme, že jich je do 15. Především proto, že tu nejsou pro toto zvíře dobré podmínky k žití. Nejlepší podmínky by mohl mít v pískovně (na Palhanci či Vlaštovičkách), v křovinách u kolejí a ve Vodarenském lesíku na Palhanci. Doba lovu je pouze od října do konce listopadu. Kromě čekané se ještě loví norováním. Vzhledem k nebezpečnosti chodeb je to velice rizikové pro psa, který může být jezevcem zahrabán.

Dne 18.12. 2013 v 22:58 byl při přeběhu krnovské ulice jeden jezevec sražen. Po střetu byl okamžitě mrtvý a střet způsobil na osobním autě škodu kolem 20 tisíc korun.   

RSS

Odebírat RSS kategorie Myslivecké sdružení